Official Texas State Artists

Related Links

Poets Laureate | State Librarians | State Musicians | Who was known as the...


The Texas state artists are selected for one-year appointments by the Texas Poet Laureate, State Musician and State Artist Committee.

1971-1972

Joe Ruiz Grandee, Arlington

no alternate

1972-1973

Melvin C. Warren, Clifton

no alternate

1973-1974

Ronald Thomason, Weatherford

A. C. Gentry, Jr., Tyler, alternate

1974-1975

Jo Rader Roberts, Dripping Springs

Bette Lou Voorhis, Austin, alternate

1975-1976

Jack White, New Braunfels

no alternate

July 4, 1975 -

July 4, 1976

Robert Summer, Glen Rose, Bicentennial Artist

1976-1977

James Boren, Clifton

Kenneth Wyatt, Lubbock, alternate

1977-1978

Edward "Buck" Shiwetz, DeWitt County

Renne Hughes, Tarrant County, alternate

1978-1979

Jack Cowan, Rockport

Gary Henry, Palo Pinto County, alternate

Joyce Tally, Caldwell County, alternate

1979-1980

Dalhart Windberg, Travis County

Grant Lathe, Canyon Lake, alternate

1980-1981

Harry Ahysen, Huntsville

Jim Reno, Simonton, alternate

1981-1982

Jerry Newman, Beaumont

Raul Gutierrez, San Antonio, alternate

1982-1983

Dr. James H. Johnson, Bryan

Armando Hinojosa, Laredo, alternate

1983-1984

Raul Gutierrez, San Antonio

James Eddleman, Lubbock, alternate

1984-1985

Covelle Jones, Lubbock

Ragan Gennusa, Dripping Springs, alternate

1985-1986

Ragan Gennusa, Dripping Springs

1986-1987

Chuck DeHaan, Graford

1987-1988

Neil Caldwell, Angleton

Rey Gaytan, Austin, alternate

1988-1989

George Hallmark, Walnut Springs

Tony Eubanks, Grapevine, alternate
 

appointed 1990

Mondel Rogers, Sweetwater, Two-dimensional

Ron Wells, Cleveland, Three-dimensional
 

appointed 1991

Woodrow Foster, Center, Two-dimensional

Harold Phenix, Houston, alternate

Kent Ullberg, Corpus Christi, Three-dimensional

Mark Clapham, Conroe, alternate

1993-1994

Roy Lee Ward, Two-dimensional

James Eddleman, Lubbock, Three-dimensional

1994-1995

Frederick Carter, El Paso, Two-dimensional

Garland Weeks, Wichita Falls, Three-dimensional

1996

none designated

1997-1998

Ernesto Martinez, El Paso, Two-dimensional

Jim Reno, Kerrville, Three-dimensional
 

1998-1999

Carl Rice Embrey, San Antonio, Two-dimensional

Edd Hayes, Humble, Three-dimensional

2000-2002

none designated

2003

Ralph White, Austin, Two-dimensional

Dixie Friend Gay, Houston, Three-dimensional

2004

Sam Caldwell, Houston, Two-dimensional

David Hickman, Dallas, Three-dimensional

2005

Kathy Vargas, San Antonio, Two-dimensional

Sharon Kopriva, Houston, Three-dimensional

2006

George Boutwell, Clifton, Two-dimensional

James Surls, Athens, Three-dimensional

2007

Lee Herring, Rockwall, Two-dimensional

David Keens, Arlington, Three-dimensional

2008

Janet Eager Krueger, Encinal, Two-dimensional

Damian Priour, Austin, Three-dimensional

2009

Rene Alvarado, San Angelo, Two-dimensional

Eliseo Garcia, Dallas, Three-dimensional

2010

Marc Burckhardt, Austin, Two-dimensional

John Bennett, Fredericksburg, Three-dimensional

2011

Melissa Miller, Austin, Two-dimensional

Jesus Moroles, Rockport, Three-dimensional

2012

Karl Umlauf, Waco, Two-dimensional

Bill FitzGibbons, San Antonio, Three-dimensional

2013

Jim Woodson, Waco, Two-dimensional

Joseph Havel, Houston, Three-dimensional

2014

Julie Speed, Marfa, Two-dimensional

Ken Little, Canyon, San Antonio, Three-dimensional

 

Page last modified: April 24, 2013